Trocha teorie a historie

Trocha teorie a historie

Americký stafordšírský teriér

Historie: Podobně jako bulteriér má svůj původ ve Velké Británii, kde vznikl křížením buldoků se staroanglickými teriéry s cílem získat co nejvýkonnějšího psa pro zvířecí zápasy. Mnozí z těchto psů se dostali do USA, kde byli zápasy rovněž velmi oblíbené. Vlivem reproduktivní izolace zde z větších zvířat vznikl americký stafordšírský teriér, zatímco z těch menších bostonský teriér. K oficiálnímu odlišení od stafordšírského bulteriéra z Anglie došlo až v 70. letech tohoto století.

Typy: Americký stafordšírský teriér se nevyskytuje v žádných dalších varietách.

Celkový vzhled: Americký stafordšírský teriér a americký pitbulteriér jsou psi svalnatí, středního vzrůstu. Hlava je klínovitá s širokou lebkou, zřetelnými lícemi a kulatou, silnou tlamou. Oči má tmavé, kulaté, posazené široko od sebe, bez růžových víček. Jejich pohled je pronikavý a zdá se, jakoby uměl nahlížet hluboko do lidí. Uši jsou krátké, dnes již nekupírované. Silný krk a mohutné svalnaté plece přecházejí v krátký hřbet, mírně se svažující k zádi. Žebra jsou dobře klenutá, ocas je krátký, nízko posazený, kuželovitě se zužující a dnes již také nekupírovaný. Končetiny jsou silné, dobře osvalené se středně velkými tlapami.

Srst a barva srsti: Srst je krátká, tuhá a lesklá. Připouštějí se všechny barvy včetně kombinací, velmi častá je žíhaná s bílými znaky. Oči jsou tmavé a oční víčka i nosní houba musí být zcela dobarvené.

Péče: Péče o srst americký stafordšírského teriéra je jednoduchá – odumřelé a uvolněné chlupy odstraňte gumovým kartáčem. Koupání není nutné příliš často, přitom je vždy nutné použít kvalitní šampon, určený speciálně pro psy. V době mezi koupáním postačí psa otřít od prachu vlhkým hadříkem. Již v mládí je třeba naučit psa, aby si nechal prohlédnout uši, které se musí udržovat v čistotě, a drápky, které musí být krátké.

Povaha: Pes tohoto plemena se dobře hodí do rodiny, pokud je vůči němu důsledná a umí dobře vycházet se silným a bouřlivým psem. K dětem jsou milí. Bude chránit Váš dům a ostatní domácí mazlíčky bude akceptovat, pokud si na ně v mládí zvykl. Někteří jsou poněkud bojovní vůči ostatním psům.

Vztah k dětem: Americký stafordšírský teriér se k dětem chová většinou mile a kamarádsky, při styku s malými dětmi je však nutný dohled. Děti by jej měly respektovat, nerušit a neškádlit psa při odpočinku.

Výchova: Toto plemeno není příliš vhodné pro lidi, kteří nemají žádné zkušenosti se psy. Jeho výchova vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti.

Držení: Toto plemeno je vhodné chovat v bytě, kde je mu umožněn neustálý kontakt s jeho pánem. Pokud je celoročně umístěn venku v kotci, potřebuje zateplenou, nejlépe mírně vyhřívanou boudu, protože poměrně špatně snáší umístění v chladných prostorech.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Tento teriér potřebuje hodně pohybu, ideální je běh vedle kola, aport a hry s míčem.

Kynologie: Agility, aportování, frisbee, Mondioring, triatlon, výskok a vis na měchu, weight pooling.

Nejčastější nemoci: Dysplazie kyčelního kloubu, kožní onemocnění, onemocnění ledvin a močových cest, hypersenzitivní reakce na krmivo a atopie, katarakty, entropium, rozštěpy patra a pysku.

Příprava na výstavu: Pokud předpokládáte, že s vaším stafordšírským teriérem budete v budoucnu chodit na výstavy, je nutné již od mládí učit psa stát ve výstavním postoji a předem také nacvičit pohyb ve výstavním kruhu. Velmi důležité je, aby pes nedělal problémy při kontrole skusu. Pes na výstavě by měl celkově být ve vrcholné kondici, případný zubní kámen by měl být odstraněn ještě před výstavou, čisté uši a krátké drápky by měly být samozřejmostí.